Bieżące informacje

Ustawa o otwartych danych – ponowna przebudowa strony urzędu?

Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego

Sejm uchwalił „Ustawę o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego„. Najważniejszym celem ustawy o otwartych danych jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym podmiotom danych wytwarzanych przez urzędy państwowe. Zapisy mają ułatwić dostęp do takich danych co ma mieć wpływ na rozwój gospodarki i nowe korzyści dla społeczeństwa. Urzędy „produkują” bardzo dużo informacji – mają zostać wykorzystane do rozwoju nauki i gospodarki.

Dostęp do danych – API

Każdy szanujący się informatyk doskonale wie, czym jest API. Ale w tym wypadku sama wiedza nie wystarczy – API trzeba będzie wdrożyć we wszystkich punktach gdzie publikowana jest informacja. Ustawa o otwartych danych tego wymaga. Na czym ma to polegać? Otóż niestety może się to wiązać z kolejną przebudową, a właściwie rozbudową strony internetowej urzędu oraz strony BIP. API ma być aktualizowane „na żywo” – szczególnie w przypadku danych tzw. „dynamicznych” – np.  mogą to być dane geoprzestrzenne, meteorologiczne czy informacje o trwających sesjach, głosowaniach itp. Złożoność problemu to przede wszystkim wyzwanie dla programistów.

Ustawa o otwartych danych
Ustawa o otwartych danych

Strona internetowa dla urzędu: WCAG2 AA, API, SSL, hosting w PL

Jak wszystkim wiadomo, na urzędy nakładane są kolejne obowiązki mające na celu automatyzację przepływu informacji oraz zwiększenie dostępności stron internetowych. Kolejne wytyczne to kolejne obowiązki i kolejne wydatki.Na rynku pojawiły się już rozwiązania zgodne z nowymi wytycznymi. Jest to np. system stron internetowych dla urzędu i jednostek podległych CMSBOX. Jest to system pozwalający uruchomić Urzędowy portal informacyjny. Potężną zaletą systemu jest jego uniwersalność oraz bardzo duże oszczędności dla finansów Gminy. Zawiera w sobie mnóstwo elementów charakterystycznych dla standardowej strony internetowej, lecz największy potencjał drzemie w przemyślanej konstrukcji autorskiego silnika firmy DAVISOFT Sp. z o.o.

Do pobrania: Ustawa o Otwartych danych

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close