Bieżące informacje

Minister Rau wziął udział w spotkaniu Ministrów Spraw Zagranicznych państw NATO w Brukseli

W dniach 4-5 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Pojawił się tam również – wraz z delegacją – Zbigniew Rau – polski MSZ. Głównym tematem rozmów ministrów była reakcja na wojnę na Ukrainie oraz przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

spotkanie ministrów
spotkanie ministrów spraw zagranicznych Państw NATO – Bruksela

Przy okazji spotkania odbyła się ceremonia powitania Finlandii jako 31. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie Ministrowie uczcili przypadającą 4 kwietnia 74. rocznicę podpisania Traktatu Waszyngtońskiego powołującego Sojusz do życia.

Obrady ministrów otworzyła sesja Komisji NATO-Ukraina, w której udział wziął szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister Rau zaakcentował niezmienne poparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Przedstawił skalę polskiej pomocy i apelował o kontynuację wsparcia ze strony wszystkich sojuszników.

Spotkanie MSZ – O czym rozmawiano?

W trakcie dyskusji w gronie sojuszników z udziałem Szwecji, jako kraju zaproszonego do Sojuszu, minister Rau podkreśliła potrzebę utrzymania sojuszniczej jedności oraz wskazał na konieczność priorytetowego wzmacniania zdolności odstraszania i obrony w związku z zagrożeniem ze strony Rosji dla całego obszaru euroatlantyckiego. Wskazał również na potrzebę zwiększenia przez sojuszników nakładów finansowych na obronę i inwestycji w zdolności zapewniające bezpieczeństwo NATO. Przypomniał również, że polskie wydatki na ten cel przekroczą w tym roku 4% PKB.

Szefowie resortów spraw zagranicznych NATO przeprowadzili też konsultacje z przedstawicielami czterech państw partnerskich z regionu Indo-Pacyfiku, tj. Australii, Japonii, Republiki Korei oraz Nowej Zelandii, a także z Wysokim Przedstawicielem ds. Zagranicznych UE, Josepem Borrellem. Omówili  możliwości wspólnej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę oraz inne wyzwania związane ze zmianami w globalnej architekturze bezpieczeństwa, w tym rosnącej pozycji Chin. Sojusznicy zgodzili się co do potrzeby dalszego rozwijania współpracy z partnerami, w celu skutecznej obrony wspólnych wartości i zasad prawa międzynarodowego.

Ponadto – podczas posiedzenia szefów dyplomacji państw NATO minister Zbigniew Rau spotkał się ze swoim japońskim odpowiednikiem panem Yoshimasą Hayashim. Ministrowie omówili stan bieżącej współpracy dwustronnej oraz współdziałania w cel dalszego wsparcia walczącej Ukrainy.

Jeżeli spodobał ci się ten artykuł odwiedź eurzednik.pl

Źródło: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close