Bieżące informacje

Zalew Czernica został zanieczyszczony, ryby – śnięte

Zalew Czernica – zanieczyszczenie

Na Zalewie Czernica (woj. dolnośląskie) doszło do zanieczyszczenia wody. Jest to wielka strata – Zalew Czernica od lat był lokalną atrakcją. Inspekcja Ochrony Środowiska natychmiast zainterweniowała i udała się na miejsce zdarzenia. Próbki wody zostały pobrane do badań laboratoryjnych.

Zalew Czernica
Zalew Czernica – miejsce zdarzenia

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu w dniu 13 kwietnia 2023 r. otrzymali zgłoszenie o zanieczyszczeniu Zalewu Czernica oraz pojawieniu się w nim śniętych ryb.

Inspektorzy dolnośląskiego WIOŚ niezwłocznie udali się nad zalew, gdzie z łodzi dokonali oględzin całej linii brzegowej zbiornika. Stwierdzono obecność pojedynczych śniętych ryb w wodzie.

Próbki wody trafiły do badań

Na miejsce wezwali również pracowników Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział we Wrocławiu. CLB GIOŚ pobrało próbki do badań laboratoryjnych i dalszych analiz, m.in. pod kątem przewodności i poziomu tlenu oraz obecności fitoplanktonu, w tym złotej algi. Podczas poborów terenowych woda była mętna, jednak nie odnotowano miejscowych zmian barwy wody czy chemicznego zapachu.

Obecnie Instytut Ochrony środowiska prowadzi śledztwo, próbując poznać przyczyny śnięcia ryb.

Jeżeli chcesz być na bieżąco – odwiedź eurzednik.pl

Źródło: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close