Bieżące informacje

Dyskusja nad wykorzystaniem technologii jądrowej w transformacji energetycznej Polski z udziałem Prezesa PAA

Tworząc sektor jądrowy w Polsce, należy wykorzystać istniejące rozwiązania i dostosować je w jak najlepszy sposób do polskich warunków. Nie musimy w Polsce tworzyć „wszystkiego” od nowa, musimy jak najlepiej poznać dobre wzory i wykorzystać międzynarodowe doświadczenia – mówił Prezes PAA Andrzej Głowacki podczas Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER. Wprowadzając rozwiązania takie jak technologia jądrowa należy przede wszystkim zważyć za i przeciw, dlatego takie dyskusje są niezwykle potrzebne.

technologia jądrowa - panel
Prezes PAA – Andrzej Głowacki na również pojawił się na panelu

Andrzej Głowacki 14 kwietnia wziął udział w dyskusji panelowej „Jak zrealizować ambitne plany stworzenia sektora energetyki jądrowej w Polsce?” (część konferencji Energetyka-Społeczeństwo-Gospodarka) . Uczestnicy rozmawiali o bezpieczeństwie energetyki jądrowej, roli w modernizacji kraju oraz budowie zaplecza inżynierskiego na potrzeby sektora.

– Zagadnienie budowy zaplecza inżynierskiego dla atomu jest realnym wyzwaniem. Potrzebujemy wielu specjalistów w różnych dziedzinach technicznych. Specjaliści ci są potrzebni zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i dozorze jądrowym ­– tłumaczył Andrzej Głowacki.

PAA do 2026 roku planuje zatrudnić dodatkowo 70 pracowników, którzy wezmą udział w pracach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej.

Rzecz jasna, głównym tematem dyskusji była jak na razie technologia jądrowa w kontekście małych generatorów. Obecnie te technologie są przedmiotem oceny przez dozory jądrowe w różnych krajach.

– Bez zgody dozoru jądrowego żaden nowy reaktor nie zostanie oddany do eksploatacji. Bezpieczeństwo jądrowe jest priorytetem i podlega weryfikacji od etapu projektowania, przez budowę, aż do zamknięcia obiektu, włącznie z gospodarką odpadami promieniotwórczymi– zapewnił podczas panelu Prezes PAA.

13-14 kwietnia 2023 r. przedstawiciele podmiotów energetycznych, reprezentanci administracji centralnej oraz przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować najważniejsze aspekty funkcjonowania i rozwoju branży energetycznej.

Jeżeli interesują publikacje podobne do tej odwiedź stronę eurzednik.pl

Źródło: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close