Bieżące informacje

Ćwiczenie taktyczne Zalew-23 na Mierzei Wiślanej

„Wojna, która toczy się u granic Rzeczypospolitej, agresywna polityka rosyjska, próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie nie tylko dla Polski, ale dla całego wolnego świata. Najlepszą bowiem odpowiedzią na te zagrożenia jest budowa zdolności obronnych Wojska Polskiego. I konsekwentnie ten proces przebiega” – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak na otwarciu ćwiczeń wojskowych Zalew-23.

Zalew-23 - Błaszczak
Otwarcie ćwiczeń Zalew-23

Zalew-23

18 kwietnia, w Porcie Morskim Nowy Świat, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej w obecności Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, prezydenta Andrzeja Dudy obserwował ćwiczenie żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej w ramach ćwiczenia taktycznego Zalew-23.

Zależy nam na tym, żeby wszystkie rodzaje Polskich Sił Zbrojnych, ale także funkcjonariusze, szkolili się w taki sposób, aby poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy. Widzieliśmy odpowiedź na atak terrorystyczny. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń atakami hybrydowymi (…) Żołnierze Wojska Polskiego będą ćwiczyć tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby odstraszyć agresora. 

– zaznaczył szef MON.

 

W międzyczasie prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na znaczenie rejonu ćwiczenia Zalew-23.

Jesteśmy w porcie Nowy Świat na tak zwanym przekopie Mierzei Wiślanej. Ten odcinek drogi wodnej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Rzeczypospolitej (…) Sprawą podstawową jest doskonalenie umiejętności armii (…) Wnioski z tego ćwiczenia posłużą do dalszych działań. 

– powiedział zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. ZALEW-23, miało na celu prowadzenie działań w Zatoce Gdańskiej, rozpoznania granicy RP w rejonie Zalewu Wiślanego. Ma ono na celu także poprawę reakcji na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z WOT, Policją i Strażą Graniczną.

Mamy wiele przykładów nowoczesnej broni, która już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Ten proces rozpoczął się w 2015 roku, kiedy pan prezydent Andrzej Duda objął swój urząd, kiedy Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło rządy. Konsekwentnie ten proces będzie przebiegał, gdyż naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie (…) Chciałem jeszcze raz podziękować panu prezydentowi, zwierzchnikowi sił zbrojnych za obecność i za wsparcie jakiego na co dzień udziela naszym działaniom (…) żeby wzmocnić Wojsko Polskie. 

– powiedział wicepremier M. Błaszczak.

Cele ćwiczeń

Głównym celem ćwiczenia była demonstracja zdolności 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza. Do tego celu wykorzystano na dodatek nową drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.

Ćwiczenie jest bardzo ważne dla budowy interoperacyjności, współpracy między siłami sojuszniczymi, siłami NATO. Widzieliśmy sprzęt Stanów Zjednoczonych (…) ale także żołnierze brytyjscy, rumuńscy, chorwaccy wspólnie ćwiczą z żołnierzami z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a dokładnie z 15 Brygady. Ćwiczą na co dzień tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie, ale także całej wschodniej flance sojuszu północnoatlantyckiego

– mówił szef MON. 

Za nami jest niszczyciel min. Jeden z trzech, które już są w służbie. Kolejne zamówione, po wyprodukowaniu przez polskie stocznie trafią do służby – to bardzo dobry projekt. Sprawdzają się te niszczyciele min. Marynarze mówią o nich w samych superlatywach. 

– podkreślił minister Błaszczak. 

Łącznie w ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

Jeżeli ten artykuł cię zainteresował – więcej znajdziesz na eurzednik.pl

Źródło: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close