Bieżące informacje

Transmisja sesji Sejmiku Województwa,Rady Powiatu/Miasta/Gminy. Dlaczego nie YouTube?

Transmisja sesji Sejmiku Województwa, Rady Powiatu/Miasta/Gminy. Od kiedy w życie wszedł obowiązek realizowania transmisji z posiedzeń sejmiku,rady powiatu/miasta/gminy, samorządy radzą sobie jak mogą. Jedni posiłkują się aparatami, telefonami komórkowymi, Facebookiem, inni prowadzą transmisję sesji przez serwis YouTube. Czy wszystko jest zgodne z prawem?

Transmisja sesji przez YouTube

YouTube to serwis powszechnie znany. Korzyścią z transmisji sesji za pomocą YouTube zazwyczaj jest brak opłat. Urząd Ochrony Danych Osobowych sugeruje, aby zweryfikować sposób transmisji sesji  przez YouTube.

Transmisja sesji Rady Gminy. Dlaczego nie YouTube?
Transmisja sesji Rady Gminy. Dlaczego nie YouTube?

Serwis YouTube ma zlokalizowane serwery w kliku krajach, w tym także poza Unią Europejską. To oznacza, że nagranie transmisji z sesji trafia bezpośrednio nie do Biuletynu Informacji Publicznej, jak mówi ustawodawca, a na międzynarodową platformę. To pierwszy błąd jednostki samorządu terytorialnego związany z obowiązkiem transmisji sesji.

Archiwum transmisji sesji w BIP

Bezpośrednio po zakończeniu transmisji sesji, konieczne jest ukrycie, czyli ZANONIMIZOWANIE danych osobowych, które zostały przekazane w trakcie obrad. Samorząd ma obowiązek publikacji zanonimizowanej transmisji sesji w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej urzędu oraz w sposób zwyczajowo przyjęty. Najważniejsze w związku z powyższym jest posiadanie jednak oryginału nagrania. Transmisja sesji przez YouTube nie daje możliwości zapisu oryginału nagrania z posiedzenia na osobnym serwerze. Powyższe wynika bezpośrednio z obowiązku nałożonego na samorządy.

Jak transmitować sesje?

Na przeciw samorządom oraz zgodnie z literą prawa wychodzi serwis TransmisjeSesji.pl. Wszystkie transmisje przechowywane są na wewnętrznym serwerze. Serwer do przechowywania transmisji sesji, zlokalizowany jest na terenie Polski.

TransmisjeSesji.pl oferują jako pierwsze w Polsce ANONIMIZACJĘ nagrania. Wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć. Proces ANONIMIZACJI jest łatwy, szybki i tani!

TransmisjeSesji.pl podpisują z organem umowę powierzenia, zgodną z RODO, a to jest najważniejszą zasadą transmisji sesji.

O umowie powierzenia przeczytasz: TUTAJ.

Transmisja sesji Rady Gminy. Dlaczego nie YouTube?
Transmisja sesji Rady Gminy. Dlaczego nie YouTube?
Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close