Bieżące informacje

Konkurs MEiN – 10 mln zł na studenckie innowacje

wyniki III edycji konkursu MEiN

III edycja Konkursu MEiN – „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

Konkurs MEiN pt. „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, którego 3. edycja właśnie dobiegła końca, od samego początku cieszy się wielkim zainteresowaniem. Zgłoszono 308 wniosków, natomiast do finansowania zakwalifikowano 174 projekty o łącznej wartości blisko 10 mln zł (9 762 184,99 zł).

Autorami projektów są studenci z 61 uczelni, z tego na liście nagrodzonych dominują zespoły z: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w  Katowicach (10 projektów), Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (9 projektów) oraz Politechniki Wrocławskiej, jak również Politechnik Poznańskiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (8 projektów).

konkurs MEiN - banner reklamowy
Banner promocyjny MEiN

Nagrodzone projekty

W związku z tym, jak twórcy projektu poważnie podchodzą do niego, maksymalną kwotę wsparcia, tj. 70 tys. zł otrzymali twórcy aż 34 innowacyjnych projektów, a nagrodzone zostały takie projekty jak:

  • Energooszczędny układ napędowy do motocykla (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie),
  • Profil ekspresji miRNA jako czynnik prognostyczny rozwoju depresji wywołanej przewlekłym stresem, jak i ocena efektu wyciszenia miRNA na potencjał terapeutyczny litu (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)
  • Ocena wpływu wybranych leków hipotensyjnych na odporność przeciwbakteryjną mediowaną przez makrofagi (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie),
  • Motocykl elektryczny MC-02E – jednoślad wprowadzający innowacyjne rozwiązania w zakresie elektromobilności (Politechnika Śląska),
  • Innowacyjny zintegrowany napęd do analogu łazika marsjańskiego (Politechnika Białostocka),
  • Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu druku 3D do adaptacji konstrukcji typu jurta mongolska do polskich warunków klimatycznych w obszarze aspektów technicznych i funkcjonalnych (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
  • Projekt nowoczesnego systemu pakunkowo – transportowego, który jest dedykowany do lądowego transportu międzynarodowego (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie),
  • Szlak serotoninowy jako podłoże powikłań neuropsychiatrycznych obturacyjnego bezdechu sennego (Uniwersytet Medyczny w Łodzi).

Konkurs „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

Reasumując, konkurs pt. „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został ustanowiony we wrześniu 2020 r, a jego celem jest wsparcie studentów w realizowaniu innowacyjnych projektów, podnoszenie jakości działalności kół naukowych, a także niewątpliwie usprawnianie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej. W ramach przedsięwzięcia możliwy jest także zakup certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.

Podsumowując, poprzednich dwóch edycjach wsparcie otrzymały 234 projekty, w tym:

  • w 2021 r. dofinansowanie otrzymało 128 projektów na łączną kwotę prawie 6,6 mln zł; laureatów wyłoniono spośród 244 wnioskodawców,
  • w 2022 r. dofinansowanie otrzymało 106 projektów na łączną kwotę ponad 5,7 mln zł; laureatów wyłoniono spośród 214 wnioskodawców.

Z pewnością to nie ostatnia edycja tego prestiżowego konkursu. Choć jego autorzy nie mówią tego otwarcie, wydaje się, że nie przyjdzie nam czekać długo na IV edycję konkursu.

To nie jest jedyny taki konkurs – Odwiedź eurzednik.pl!

Artykuł powstał na podstawie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-10-mln-zl-na-studenckie-innowacje–wyniki-iii-edycji-konkursu-mein

 

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close