Bez kategorii

Własność intelektualna w Twojej szkole

IP to nie tylko internetowy adres komputera, to również skrót od „intellectual property”, czyli własności intelektualnej, którą podobnie jak tę materialną należy chronić. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to termin własność intelektualna dotyczy nas wszystkich: opatentowane wynalazki, utwory chronione prawem autorskim, tajemnice przedsiębiorstw, znaki towarowe – to tylko niektóre jej przykłady. Warto zdobyć więcej informacji na temat przedmiotów własności intelektualnej i sposobów ich ochrony, a także dowiedzieć się, jak czerpać korzyści z własnej twórczości i legalnie korzystać z cudzej.

własność intelektualna - ilustracja

W ramach projektu zdobędziesz wiedzę na temat ochrony i zarządzania własnością intelektualną, którą będziesz mógł przekazać swoim uczniom. Pomożemy Ci zorganizować inspirujące zajęcia i konkursy w Twojej szkole! Twoi uczniowie wezmą udział w ciekawych zajęciach i konkursach, poznają najciekawsze przypadki, w których własność intelektualna odegrała niebagatelną rolę.

Kogo szukamy?

 • Nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zwłaszcza tych, którzy rozwijają twórcze pasje ze swoimi uczniami i wspierają ich w zdobywaniu nowoczesnej i przydatnej wiedzy.

Projekt jest przeznaczony dla uczniów, którzy:

 • tworzą wynalazki, a śrubokręty, lutownica, wkrętaki lub odczynniki to dla nich chleb powszedni,
 • mają duszę artysty, piszą wiersze, prowadzą bloga lub własny kanał w Internecie, malują obrazy lub komponują utwory,
 • interesują się najnowszymi technologiami, uwielbiają gadżety, tworzą aplikacje i programy komputerowe,
 • mają gen przedsiębiorcy i myślą o rozwoju własnej firmy,
 • chcieliby dowiedzieć się czym jest własność intelektualna oraz jak ją wykorzystać w codziennym życiu.

Mówiąc w skrócie, dowiesz się, jak chronić innowacyjne projekty, jak legalnie korzystać z cudzych rozwiązań i chronić własne utwory, kiedy warto opatentować swoje rozwiązanie i zarejestrować znak towarowy.

 

Czekają na Ciebie:

 • Po pierwsze – webinaria poświęcone własności intelektualnej i rozwijaniu kompetencji pedagogicznych,
 • Po drugie – materiały edukacyjne (ilustrowana publikacja poświęcona własności intelektualnej, przykładowe scenariusze zajęć i testy sprawdzające, wszystko w przyjaznej formie)
 • Po trzecie – materiały promocyjne do wykorzystania podczas zajęć z uczniami,
 • Po czwarte – profesjonalne wsparcie w organizacji zajęć dla uczniów w ich szkołach (możliwość konsultacji online z partnerami projektu),
 • Uczniowie będą mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w Urzędzie Patentowym RP,
 • Zaświadczenie o udziale w projekcie.

W ramach projektu nauczyciele przeprowadzą zajęcia lub inne aktywności (konkursy, festiwale etc.) poświęcone promowaniu ochrony własności intelektualnej!

Co najważniejsze – udział w projekcie jest bezpłatny.

Zgłoszenia do projektu i dodatkowe pytania dotyczące udziału w projekcie prosimy kierować na adres e-mail: marek.gozdera@uprp.gov.pl

Więcej o podobnych wydarzeniach dowiesz się tutaj: eurzednik.pl

Źródło: https://uprp.gov.pl/pl/wlasnosc-intelektualna-w-twojej-szkole

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close