Bez kategorii

Polska w czołówce rankingu Open Data Inventory

Cykliczny ranking Open Data Inventory (ODIN) ocenia stopień dostępności i otwartości danych, prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne. Polska w tej edycji ponownie zajęła 2. miejsce wśród 192 krajów na świecie! (wyniki zweryfikowano 9.03.2023 r.)

ODIN - mapa

Świetny wynik Polski w rankingu ODIN

Na świetny wynik polskiej statystyki publicznej (wskaźnik ogółem wyniósł 87 pkt i był lepszy od uzyskanego przez GUS w 2020 r. o 2 punkty) złożyły się następujące wyniki cząstkowe: za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych otrzymaliśmy 81 pkt (1. miejsce na świecie!), natomiast za poziom otwartości danych – 92 pkt. (awans z 8 na 4 pozycję i poprawa w stosunku do poprzedniego rankingu o 3 punkty). W rankingu ogłoszonym w bieżącym roku do liderów należały: Singapur (90,0 pkt), Polska (87,0 pkt) i Dania (86,3 pkt). Wzorem lat ubiegłych, nasz kraj oceniono najwyżej wśród krajów Europy Wschodniej w obu kategoriach (otwartość danych oraz zakres tematyczny).

Ogólny wynik ODIN świadczy o skali udostępnianych danych oraz o poziomie otwartości tych danych publikowanych przez krajowe urzędy statystyczne. W przeglądzie bierze się pod uwagę, czy publikowane są wskaźniki opisujące wybrane  obszary życia społeczno-gospodarczego oraz dotyczące środowiska, długość szeregów czasowych, zapewnienie informacji na niższych niż krajowy poziomach terytorialnych. Istotne jest także to, czy dane są dostępne bez opłat i ograniczeń licencyjnych. Także dostępność w formatach odczytywalnych maszynowo, czy są możliwe do pobrania przez API lub zbiorczo, z odpowiednim zakresem metadanych.

Źródło sukcesu

Wreszcie, wysokie miejsce naszego kraju to m.in. zasługa działalności GUS-u, który regularnie udostępnia statystyki m.in. na tematy gospodarczy i demograficzne. Wbrew pozorom nawet obecnie dostęp do informacji w skali świata nie jest wcale taki powszechny jak nam się może wydawać. Tym bardziej powinniśmy cieszyć się z tego przywileju jak i miejsca na Polski podium.

Cały Raport jest dostępny na witrynie: klik!, a szczegółowe informacje na temat wyników Polski: klik.

 

Więcej statystyk na: eurzednik.pl

Źródło: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close