Możliwości rozwoju jednostek samorządu terytorialnego
To tytuł cyklu konferencji organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Pierwsze spotkanie odbyło się 24 lutego w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej. Uczestniczył w nim wiceminister Waldemar Buda.
Cykl powstał z myślą o przedstawicielach jednostek samorządu terytorialnego. Podczas poniedziałkowego spotkania wiceministrowie z resortów: funduszy i polityki regionalnej, infrastruktury, klimatu i rozwoju zaprezentowali programy rządowe przeznaczone dla samorządów.
Wiceminister Waldemar Buda mówił między innymi o polityce spójności w nowej perspektywie finansowej funduszy UE na lata 2021-2027, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz programie Mosty dla Regionów.
W obecnej perspektywie Funduszy Europejskich ponad 90 procent gmin i powiatów w Polsce realizuje projekty finansowane dzięki regionalnym programom operacyjnym na lata 2014-2020. Tak skuteczne wykorzystywanie środków UE przez władze samorządowe to dowód na inwestycje w rozwój miast i wsi, a także na dostrzeganie potrzeb mieszkańców. Spójny i zrównoważony rozwój wszystkich regionów będzie również priorytetem podczas wyznaczania celów strategicznych w planowaniu nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 – podkreślił wiceminister Waldemar Buda.
Na co będą mogły liczyć samorządy w nowej perspektywie finansowej? Wsparcie projektów zintegrowanych na poziomie jednostek samorządu terytorialnego obejmie między innymi rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich, inwestycje w obszarze kultury i dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb pieszych, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami.
źródło: MFiPR