Lider – autorskie projekty badawcze
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podsumowało dziesiątą edycję programu Lider i ogłosiło kolejną. O środki na autorskie projekty badawcze mogą ubiegać się młodzi naukowcy, a budżet tegorocznej edycji został zwiększony o 100 milionów złotych. Program Lider jest finansowany z Funduszy Europejskich.
Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój to programy finansowane ze środków europejskich, które wspierają pracę i rozwój polskich naukowców.
16 stycznia w Warszawie odbyła się gala programu Lider, podczas której Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podsumowało ubiegłoroczną edycję programu i ogłosiło rozpoczęcie jedenastej. W wydarzeniu wziął udział Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Celem programu jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnymi zespołami badawczymi, podczas realizacji projektów naukowych, których wyniki mogą być wdrożone w gospodarce.
O środki – maksymalnie 1,5 miliona złotych – mogą aplikować doktoranci, nauczyciele akademiccy bądź osoby ze stopniem doktora, od którego uzyskania nie upłynęło siedem lat. Program nie narzuca ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Pozyskane finansowanie można przeznaczyć na badania aplikacyjne i/lub prace rozwojowe. Nabór wniosków w jedenastej edycji konkursu potrwa do 16 marca 2020 roku.
W poprzedniej edycji do grona Liderów dołączyło 42 młodych naukowców, którzy otrzymali łącznie niemal 60 milionów złotych na prowadzenie innowacyjnych badań, a chęć udziału w dziesiątej edycji konkursu zgłosiło 233 badaczy.
Kim jest statystyczny Lider? To 32-letni doktor nauk inżynieryjnych i technicznych, który realizuje swój projekt z partnerską uczelnią w dużym mieście. Jednak statystyki pokazują, że każdy młody badacz ma szansę na sukces. Najmłodszy laureat konkursu miał 24 lata, natomiast 1/3 zwycięzców konkursu to kobiety.
źródło: MFiPR