Bieżące informacje

Sasin: rozmawiamy z Chile o reformie podatkowej

– Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje. Zostanie wprowadzony górny limit opodatkowania, szczególnie dla takich firm jak Sierra Gorda, która posiada małą zawartość miedzi w kruszywie. Suma wszystkich podatków nie będzie mogła przekraczać 50 % zysków. To bardzo ważna deklaracja – mówi wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z Ministrem Finansów Chile Panem Mario Marcelem.

Sasin
J. Sasin – Minister Aktywów Państwowych

Spotkanie ministrów Sasin-Cullell

Tematem spotkania wicepremiera Jacka Sasina z ministrem finansów Chile było m.in. inwestowanie w górnictwo. Rząd tego kraju zamierza zmienić górnicze prawo podatkowe tzw. Royalty Minero.

– Jeśli chodzi o inwestycje w Sierra Gorda to wiele zależy od otoczenia zewnętrznego, dlatego rozmawiamy z przedstawicielami rządu i parlamentu chilijskiego, o tym jak zmiany procedowane w prawie będą wpływały na pracę kopalni i nasze plany – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Pierwotny projekt ustawy zakładał radykalne zwiększenie do 3% podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi (tj. od przychodów, bez uwzględnienia kosztów firmy). W konsekwencji eksperci ocenili, że mogłoby to bardzo negatywnie wpłynąć na cały sektor wydobywczy. Swoją racje w tej sprawie zgłosili także przestawiciele Sierra Gorda SCM. Argumentowali, że są firmą, która działa według najwyższych standardów zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Wspiera lokalną społeczność oraz realizuje liczne projekty z edukacji, kultury, sportu, zdrowia i bezpieczeństwa.

Obecny projekt jest już wersją złagodzoną. Dodatkowo zakłada opodatkowanie hybrydowe: 1% od wartości sprzedaży miedzi oraz opodatkowanie zysku z działalności operacyjnej (tj. po odliczeniu kosztów przedsiębiorstwa). Kolejną ważną kwestią jest wyjaśnianie jak w nowym prawie uregulowana zostanie możliwość odliczania przez firmę strat, zmiany w kodeksie pracy (polegające na godzinowym skróceniu tygodnia pracy) oraz jak wynagradzani będą pracowników.

– Poważnie traktujemy tę inwestycję w Sierra Gorda, dlatego rozmawiam z rządem Chile, abyśmy tutaj dobrze współpracowali i stwarzali bardzo dobre warunki do rozwoju tej kopalni – dodaje wicepremier.

Efekty

Podczas spotkania udało się osiągnąć zadowalające deklaracje dotyczące podtrzymania umowy, która dotyczy Sierra Gorda. W rzeczywistości chodzi o niewprowadzenie nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych aż do 2029 roku.

–  Pan Minister zapewnił nas, że gdy przedstawiana będzie nowa wersja ustawy, uwzględnią nasze oczekiwania. Wydaje się, ze po tych deklaracjach, które udało się uzyskać, inwestycje chilijskie są w tej chwili zabezpieczone – mówi Jacek Sasin.

Tymczasem projekt analizuje senacka Komisja Finansów i po rozpatrzeniu będzie przekazany ponownie do Izby Deputowanych. Według zamierzeń rządu będą głosować jeszcze w tym miesiącu. Stąd rozmowy wicepremiera Jacka Sasina z Luz Eliana Ebensperger Orrego, która pełni funkcję Przewodniczącej Senackiej Komisji Górnictwa i Energii.

Dlatego, że w ramach wyzwań związanych z transformacją energetyczną, miedź zyskuje strategiczne znaczenie. Już dziś, KGHM dysponuje złożami, które oceniane są na 40 mln ton miedzi na całym świecie. Z pewnością daje to Polsce znaczącą pozycję na rynku światowym.

–  KGHM to jedna z przodujących polskich firm dająca zatrudnienie bardzo wielu osobom i przynosząca znaczące wpływy do budżetu Państwa. W interesie Polski i Polaków jest żeby ta firma się rozwijała i przynosiła jeszcze większe dochody  – podsumowuje wicepremier.

 

Więcej takich artykułów znajdziesz u nas na eurzednik.pl

Na podstawie: klik!

Tagi

Related Articles

Dodaj komentarz

Back to top button
Close